Dotacje z urzędu na stworzenie miejsca pracy dla niepełnosprawnego

Z myślą o aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych organizowane są odpowiednie kursy. Poza tym, aby zachęcić pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych proponuje się im dofinansowanie na stworzenie miejsc pracy dla takich osób.

Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych zwraca nawet piętnastokrotność przeciętnej pensji na każde ze stanowisk wyposażone z myślą o potrzebach osoby niepełnosprawnej. Trzeba jednak przestrzegać zasad tworzenia tych stanowisk pracy. Pracodawca powinien prowadzić swoją działalność przynajmniej przez 12 miesięcy. Ponad to ma się zobowiązać, że zatrudni osobę skierowaną przez Urząd Pracy przynajmniej na 36 miesięcy. Poza tym musi złożyć w urzędzie wniosek o dotację. Refundacja może dotyczyć kosztów zakupu wyposażenia przyszłego stanowiska osoby niepełnosprawnej, które trzeba będzie udokumentować. Kiedy wniosek zostanie złożony podlega ocenie formalnej i rachunkowej. Pracodawca zostaje powiadomiony o ewentualnych nieprawidłowościach i może je poprawić w określonym czasie.

Po rozpatrzeniu przez Urząd Pracy wniosku o dofinansowanie na stworzenie miejsca pracy dla niepełnosprawnego pracodawca otrzymuję informację o decyzji. Jeśli jest ona pozytywna ustala się wkład własny i warunki zabezpieczenia zwrotu dotacji. Następnie pracodawca ma 3 miesiące na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na refundowanym stanowisku. Powinien też złożyć w urzędzie kopię umowy o pracę, orzeczenie dotyczące potwierdzenia niepełnosprawności zatrudnionego pracownika, zestawienie i dowody poniesienia k0sztów związanych ze stworzeniem miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej. Wówczas Urząd Pracy zwraca się do Państwowej Inspekcji Pracy, która ma wydać opinię o przystosowaniu nowo powstałego stanowiska pracy do potrzeb zatrudnionej osoby niepełnosprawnej. Jeśli opinia Państwowej Inspekcji Pracy jest pozytywna, to pracodawca otrzymuje refundację poniesionych kosztów w ciągu 14 dni. Biorąc pod uwagę starania w kierunku tworzenia odpowiednich warunków w przedsiębiorstwach czy możliwość zatrudnienia w Zakładach Pracy Chronionej można powiedzieć, że dba się o interesy osób niepełnosprawnych, które chcą pracować.